Imperia kolonialne i ich wpływa na Świat

XXI wiek to świat w którym umiejętność sprawnego komunikowania się stała się niebywale istotna. Rozwój infrastruktury logistycznej, błyskawiczne przemieszczanie się z jednego końca świata na drugi z pomocą samochodu, statku, samolotu czy kolei dał ludziom ogrom możliwości. Niegdyś nieosiągalne dziś stało się codziennością. Tym co niepodważalnie scala cały świat jest komunikacja werbalna czyli mowa, język w jakim się porozumiewamy. Historia świata pokazała dominację pewnych państw nad innymi. W dobie wielkich kolonizacji, takie państwa jak Anglia, Francja czy Hiszpania posiadały liczne zagraniczne kolonie. Wpływy europejskich mocarstw skutecznie wpływały na pobite i skolonizowane tereny. Jednym z wpływów było przejmowanie sposobu komunikowania się czyli język. To też w Ameryce Południowej po dziś dzień dominuje hiszpański. Kraje podbite niegdyś przez konkwistadorów po dziś dzień odczuwają niepodważalne zmiany. O ile w Ameryce Południowej dominuje hiszpański to bezsprzecznie światem rządzi angielski. Wielka Brytania od wieków wpływała na losy świata, niegdyś jej potęga ogarnęła niemal cały ówczesny świat. Kolonie potężnego imperium brytyjskiego sięgały wszystkich kontynentów od Europy po Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Antarktydę, Australię. Imperium Brytyjskie niezmiennie wpłynęło na tamtejsze regiony. Język angielski pochodzi z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. Angielski oczywiście powszechnie używany w Wielkiej Brytanii jednak wieki stał się on językiem świata.

britishImperium brytyjskie i ekspansja angielskiego

Język angielski stał się sposobem komunikowania w wielu byłych koloniach imperium brytyjskiego. Tak też dziś niepodległe Stany Zjednoczone to miejsce gdzie angielski całkowicie dominuje. Wielka Australia, piękna Kanada, Irlandia, Nowa Zelandia czy RPA to kraje gdzie język ten dominuje. Język angielski pomimo iż na przestrzeni lat stał się mocno zróżnicowany a dialekty różnią się gramatyką i słownictwem dalej jest furtką na świat. Wiele innych języków po dziś dzień zapożycza niektóre słowa które stają się – Cool.

Z języka angielskiego do naszego rodowitego języka polskiego przechodzi multum różnorakich wyrazów które z niebywałą skutecznością aklimatyzują się przechodząc do powszechnego użytku. Przykładami takich popularnych wyrazów mogą być związane z kulturą masową słowa: jazz , baseball , angielski Online czy football.

Zwrotem który prawdopodobnie zna każdy Polak, i jednocześnie używa jest popularne „Ok” równie często chcąc kogoś przeprosić używamy uproszczenia „sorry” a wyrażając emocje mówimy „oops” lub „wow”.

Język od długiego czasu ma niebywały wpływ na inne języki. Jego wyrażenia skutecznie wszywają się w inne. Świat żyjący sławnymi amerykańskimi celebrytami i piosenkarzami. Świat amerykańskich i angielskich filmów. Jak i potęga anglosaskich państw zmieniała, zmienia i będzie zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.

Prostota kluczem do sukcesu

W wielu krajach Europy i na całym świecie nauka języka angielskiego otwiera furtkę do kariery. W Azji można zaobserwować wielkie zapotrzebowanie na nauczycieli języka angielskiego. Wielu Chińczyków, Japończyków czy Tajlandczyków pragnie nauczyć się tej mowy. W Polsce nauka języka angielskiego jest przedmiotem obowiązkowym. Niegdyś w czasach wpływów Związku Radzieckiego, uczono rosyjskiego, dziś popularny jest angielski, czasami również język niemiecki. Rzadziej mamy okazję mieć styczność z językiem francuskim czy językiem hiszpańskim. Nauka języka angielskiego odbywa się już od najmłodszych lat. Dzieci w podstawówce uczą się podstaw, zaczynając od alfabetu, piosenek i popularnych zwrotów. Z czasem przychodzi pora na naukę gramatyki która wbrew pozorom nie jest aż tak straszna do wyuczenia. Niewątpliwą zaletą tego języka jest jego prostota, brak skomplikowanych w wymowie ą, ę, ź, ż, dź, ć, ó, dż, ś, ń… ułatwia proces edukacji.

Angielsku furtką na świat

Frank Smith, wybitny angielski uczony w językoznawstwie i psychologii poznawczej powiedział: „One language sets you in a corridor for life. Two languages open every door along the way.” ~ Frank Smith

czyli…

„Znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze.” ~ Frank Smith

Te słowa oddają istotę nauki języków obcych.

Dla wielu ludzi język angielski umożliwia również niebywały rozwój. Umiejętność posługiwanie się tym językiem pozwala na sprawne podróżowanie się. Toteż wybierając się w przyszłości do takich krajów jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone Ameryki, Australia, Nowa Zelandia, Irlandia czy Kanada nie będziemy mieli większych problemów z komunikowaniem się z tamtejszą ludnością która niewątpliwie jest bardzo otwarta i tolerancyjna wobec zagranicznych turystów. Oczywiście prostsze podróżowanie to nie jedyny plus wynikający z umiejętności posługiwania się tymże językiem.

„Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach.” ~ Flora Lewis

W dobie rozwoju technologicznego wiele firm produkujących potrzebne nam produkty pochodzi z krajów anglosaskich. Wiele skomplikowanych programów komputerowych, stron internetowych czy instrukcji obsługi jest wykonywana w języku angielskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s