Konwencjonalna i klasyczna

Będąc w temacie nauki języków obcych, nie sposób nie odnieść się do tematu gramatyki oraz zagadnień teoretycznych. Wszak aby mówić, trzeba wiedzieć o czym, oraz jak robić to poprawnie. Idąc dalej, stworzona została metoda nauki języków obcych, która bazuje właśnie na poznawaniu i ćwiczeniu zasad gramatycznych. I właśnie o tym sposobie na uczenie, warto powiedzieć parę słów więcej.

Konwencjonalna i klasyczna

Metoda gramatyczno – tłumaczeniowa, bo tak nazywa się omawiany sposób na nauczanie języka obcego, to system konwencjonalny, będący ukłonem w stronę zasad gramatycznych, zwrotów i ich tłumaczeń. Ważny jest również fakt, że jest to model bazujący na użyciu języka ojczystego, który stanowi  główne narzędzie przekazywania wiedzy. Język docelowy, używany jest jedynie w określonych sytuacjach. Nie trudno się domyślić, że popularność tej metody przypada na dawne czasy. Co więcej używano jej  głównie do nauczania greki i łaciny – stąd nazywana jest sposobem klasycznym.

Gramatyka – jestem na tak!

metoda-klasycznaZwolennicy metody gramatyczno – tłumaczeniowej, to wcale nie mała grupa. Istotnymi aspektami, przemawiającymi na plus, jest z pewnością ogromny nacisk kładziony na naukę gramatyki. Jest ona tłumaczona bardzo dokładnie, za pomocą różnorodnych metod. Polecenia są podawane przez lektora w języku ojczystym, teksty, zdania i zwroty stanowią jedynie bazę pod naukę zagadnień teoretycznych. Ćwiczeń jest  bardzo wiele, polegają na tłumaczeniu urywków tekstu na język bazowy, oraz określaniu ich poprawności gramatycznej. Niektóre zadania oparte są na uzupełnianiu luk odpowiednimi formami wyrazów, dokonywaniu transformacji, przeprowadzaniu korekty w zależności od używanego czasu. Czytanki oraz wszelkiego rodzaju artykułu są wykorzystywane jedynie w celu przetłumaczenia, oraz rozwiązania ćwiczeń, które są nieodłącznym elementem dłuższej formy pisanej. Nie da się ukryć, że słuchacz kursu zgodnego z założeniami metody klasycznej, będzie po pewnym czasie idealnie wyszkolony z zakresu zasad gramatycznych, tym samym będzie samodzielnie czytał i rozumiał teksty literackie.

Have you ever seen the….Tęcza?

Jak pokazuje brutalna poniekąd rzeczywistość, gramatyka jest ważna, ale kiedy nie poznamy poprawnej wymowy, bogatego słownictwa oraz nie osłuchamy się z językiem, nie będziemy mieli czego i o czym mówić. Przeciwnicy trybu nauczania zgodnego z klasycznymi założeniami, negują teoretyczny wydźwięk zajęć językowych, wszak nauka języka powinna według nich opierać się także, a może przede wszystkim na żywej dyskusji, poznawaniu słów i szeroko pojętej mowie. Innym zarzutem, jest nadużywanie języka ojczystego oraz tłumaczenie tekstów, zamiast formy odwrotnej, polegającej na transformacji języka bazowego na język obcy, co wydaje się dużo bardziej skuteczne. Osoby, które nie doceniają idei metody gramatyczno – tłumaczeniowej, zwracają uwagę na fakt, że komunikacja, czasem nawet mało poprawna stanowi trzon nauczania języka.

Jak widać, metoda klasyczna to forma nauczania dość kontrowersyjna. Nie da się ukryć, że wiele współczesnych szkół stosują ją, ale coraz częściej jest ona przełamywana komunikacją. Jest to niewątpliwie pewnego rodzaju znak czasów, nie wystarczy nam umiejętność stosowania prostych zwrotów oraz wyszkolona zdolność czytania tekstów. Otaczające nas realia, bazują na rozmowie czy to ogólnej, używanej w turystyce, czy też na biznesowych konwersacjach. Uczymy się zatem poprawnie mówić – tym samym sam moduł gramatyczny to za mało. Ale uczciwie należy przyznać, że podstawy teoretyczne w językach obcych to dobry punkt wyjściowy. Wszak będzie nam łatwiej mówić, gdy będziemy wiedzieli jak to robić, poprawnie.

Konstancja Pietryłka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s