Angielski przez Skype. Przyszłość edukacji językowej.

Angielski przez Skype - kursy indywidualneWyobraź sobie że jesteś u siebie w domu, siedzisz wygodnie w ulubionym fotelu. Na stoliku obok stoi kubek z ciepłą herbatą lub filiżanka z kawą. Masz na sobie swoje ulubione sprane dżinsy oraz ukochany sweter, który był prezentem od cioci. Mimo że zza ściany dobiegają dźwięki potwierdzające obecność innych domowników, w pokoju w którym się znajdujesz panuje cisza a Ty jesteś w stanie pełnego rozluźnienia oraz relaksu. Na twoich kolanach cicho szumi laptop a Ty prowadzisz swobodną rozmowę ucząc się tym samym nowego języka. Brzmi nieprawdopodobnie, czyż nie? A jednak w większości przypadków tak wyglądają lekcję przez Skype z perspektywy ucznia. To oczywiście tylko jeden z wariantów, zamiast fotela możemy leżeć na łóżku lub sofie, a obok nas może leżeć tablet lub smartfon. Jednakże zaczynając od przykładowego opisu chciałem zwrócić waszą uwagę na dwa aspekty, które sprawiają że lekcje angielskiego przez Skype zasadniczo różnią się od tradycyjnego modelu uczenia się.

Pierwszy z nich to znajomość otoczenia, która ma ogromny wpływ na motywację, koncentrację oraz efektywność procesu uczenia się. Znajdujemy się we własnym domu lub mieszkaniu, nie musimy się nigdzie przemieszczać, chyba że z fotela na sofę i z powrotem 🙂 Nie musimy przejmować się dojazdem do szkoły, punktualnością którą mogą zakłócić korki lub opóźnienia w kursach komunikacji miejskiej. Nie musimy denerwować się nowym otoczeniem czy nowymi osobami jeśli wybraliśmy zajęcia w grupie. Przebywanie w znanym nam środowisku niezwykle pozytywnie wpływa na wymienione wcześniej czynniki oraz na komfort uczenia się.

Drugi aspekt który zasygnalizowałem wcześniej to stres. Wszystkie powyższe czynniki wpływają pozytywnie na jego zredukowanie. Współczesne realia gwarantują nam wystarczająco dużo stresu więc zamiast go sobie dodawać, może dla odmiany spróbujmy obniżyć nieco jego poziom w naszym życiu. Dodatkowo, co jest nie mniej ważne, oszczędzamy nasz czas oraz pieniądze- nie marnując ich na dojazd polepszamy zarówno nasze samopoczucie jak i stan naszego portfela. Ze wszystkich znanych mi metod uczenia się nauka angielskiego przez Skype gwarantuje najniższy poziom stresu realnie przekładający się na większy komfort w czasie zajęć oraz lepsze efekty.

Kolejnym elementem układanki który sprawia że ten model uczenia doskonale sprawdza się w praktyce jest rozumiana w różnych wymiarach elastyczność. Po pierwsze elastyczność czasowa: możemy dostosować porę oraz długość trwania zajęć do naszego rozkładu dnia- przed pracą na dobre rozpoczęcie dnia, w trakcie dnia (półgodzinna konwersacja w czasie lunchu, co wy na to?:)) czy też po pracy a nawet późnym wieczorem, kiedy ochłonęliśmy już po całym dniu i możemy się skupić na nauce.

Druga rzecz to różnorodność materiału. Uczeń sam wybiera na czym chce się skupić: możemy szlifować nasze zdolności komunikacji, odświeżyć sobie co poniektóre zagadnienia gramatyczne czy najzwyczajniej w świecie pokonwersować na dowolny temat. Program kursu ustalamy razem- wspólnie decydujemy o tym na czym chcemy się skupić, a które elementy omówić pobieżniej ponieważ czujemy się w nich pewniej. Nie musimy martwić się o materiały ponieważ to lektor dobiera je odpowiednio do naszego poziomu oraz potrzeb i przesyła na naszą skrzynkę mailową najpóźniej dzień przed zajęciami abyśmy mogli spokojnie się z nimi zapoznać.

Kolejna kwestia to swoboda w dysponowaniu czasem oraz materiałem przez ucznia. Elastyczność czasu pracy w metodzie one to one daje nam pełną kontrolę nad tempem oraz przebiegiem lekcji. Nieograniczeni potrzebami i wymaganiami innych uczniów mamy lektora do naszej wyłącznej dyspozycji. Jeśli jakiemuś zagadnieniu chcielibyśmy poświęcić więcej niż jedną lekcję- wystarczy to tylko zasygnalizować. Jeśli jakiś aspekt z poprzedniej lekcji nie jest dla nas całkowicie zrozumiały- możemy wrócić do niego by wszystko było jasne i klarowne. Nauka nowego języka to inwestycja w siebie oraz w przyszłość a nauka przez Skype daje nam szansę osiągnięcia największego zysku z tej inwestycji poprzez pełną kontrolę nad jej przebiegiem.

Elastyczność to także kwestia wyboru lekcji w opcji z kamerą czy bez. O ile opcja z kamerą pozwala na bardziej interaktywny kontakt gdzie możemy wspomóc się językiem ciała oraz mimiką twarzy co przekłada się na bardziej naturalną interakcję, o tyle opcja bez kamery zmuszą nas do większego wysiłku celem przekazania tej samej informacji bez możliwości podparcia się ww. narzędziami. Opcja ta umożliwia nam też lepsze skupienie na przekazie oraz jego formie gdy nie rozdzielamy naszej uwagi pomiędzy obraz i dźwięk.

Na koniec muszę wspomnieć o największym atucie zajęć przez Skype: naturalności. Nauka angielskiego przez Skype jest najbardziej zbliżona do naturalnego sposobu uczenia się. Jeśli obserwowaliście małe dzieci w trakcie uczenia się języka ojczystego to łatwo zauważycie, że podstawą w nauce języka jest słuchanie i mówienie. Zdolności czytania i pisania są nauczane lata po tym gdy nauczyliśmy się już efektywnie porozumiewać w pierwszym języku. Analogia do nauki przez Skype jest oczywista: komunikacja przede wszystkim. Jeśli boicie się mówić, przełamać do mówienia to najlepszym wyborem dla was będą lekcje przez Skype gdzie koncentrujemy się nad tym co oraz w jaki sposób możemy przekazać drugiej osobie w języku obcym. Podczas tych zajęć jesteśmy sam na sam z lektorem, którego najważniejszym celem jest wzbudzenie w nas pewności siebie pozwalającej na swobodną komunikację w języku obcym.

Druga rzecz to realność sytuacji: całość materiału, rozmów oraz interakcji jest odbiciem prawdziwego języka używanego przez rodzimych użytkowników danego języka. Język w abstrakcyjnym sensie jest żywym organizmem: zmienia się, ewoluuje, pojawiają się nowe słowa podczas gdy stare wychodzą z użycia, jedne słowa są rzadziej używane natomiast inne są bardziej popularne. I te wszystkie kwestie są implementowane w nasze zajęcia, uczymy nie tylko brzmieć poprawnie ale też współcześnie oraz nowocześnie. Ciężko w tej metodzie znaleźć jakiekolwiek minusy ponieważ nauka języka przez Skype jest o wiele mniej stresująca od innych metod, umożliwia nam dopasowanie wielu elementów do naszych potrzeb oraz skupia się na rzeczywistym użyciu języka w prawdziwych sytuacjach. Oraz co jest bardzo istotne: nauka przez Skype to przyszłość edukacji!

Łukasz Miezin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s