Uczyć języka angielskiego przez Skype.

Wywiad z Bea Koch, tłumaczenie: Joanna Bors, tytuł oryginału: Teaching English by Skype – Interview With Bea Koch

Bea Koch: „Zostałam wielką fanką Skype od kiedy zaczęłam z niego korzystać w uczeniu języka angielskiego”.

Bea Koch od pięciu lat uczy języka angielskiego w Madrycie. W 2007 roku otrzymała certyfikat TEFL i rozpoczęła pracę w dwóch szkołach języka angielskiego. Uczyła głownie w grupach oraz prowadziła zajęcia indywidualne dla firm. Trzy lata temu podjęła się prowadzenia lekcji języka angielskiego przez Skype oraz telefon.

English Forums: Jak wpadłaś na pomysł prowadzenia zajęć przez Skype?

B: Uczenie języka angielskiego przez Skype ma wiele pozytywnych stron. Największą zaletą jest to, że można to robić w każdym miejscu na świecie, jedyne czego potrzebujesz to połączenie z Internetem. Twoi słuchacze również mogą przebywać w dowolnym miejscu na świecie.

EF: W jakim wieku i na jakim poziomie znajomości języka są twoi uczniowie?

B: Obecnie 90% moich kursantów to dorośli – ich poziom języka waha się pomiędzy B1 a C2. Uczenie studentów na poziomie A2 jest prawdziwym wyzwaniem ale jest to możliwe.

EF: Z jakiego powodu twoi uczniowie wybierają zajęcia przez Skype?

B: Ponieważ chcą poćwiczyć płynność mówienia aby uniknąć stresu podczas rozmów telefonicznych oraz zaoszczędzić czas stracony na dojazd do szkoły lub do domu lektora.

EF: Jak przebiega typowa lekcja przez Skype?

B: Dwa dni przed zajęciami wysyłam kursantom materiał, który zawiera trzy z czterech części lekcji (mówienie, słuchanie, pisanie oraz czytanie). W dniu zajęć dzwonię do ucznia przez Skype, lekcję rozpoczynam dwu minutową rozgrzewką i przechodzimy do materiału, który im wysłałam. Ostatnią minutę poświęcam na podsumowanie kwestii, które udało nam się zrealizować.

EF: W czym lekcja przez Skype jest lepsza od tradycyjnej lekcji?

B: Nie ma czasu na roztargnienie. Cały czas ćwiczymy dwie główne umiejętności: słuchanie i mówienie. Oszczędzasz także czas na dojazd, a tym samym pieniądze.

EF: Jakie są negatywne strony lekcji przez Skype?

B: Według mnie nie ma wielu wad, poza jedną: uczniowie nie współpracują z innymi studentami więc nie można robić pracy grupowej.

EF: Jak sprawdzasz wiedzę swoich kursantów? Przeprowadzasz egzamin czy sprawdzasz ich wiedzę na bieżąco?

B: Można przeprowadzić test po kilku miesiącach, ale można również zaobserwować jakie uczeń robi postępy na podstawie jakości używania języka angielskiego. Najlepiej jest ewaluować to poprzez mówienie, wymowę, poprawność oraz zadanie domowe.

EF: Kto, według Ciebie, jest idealnym kandydatem na podjęcie nauki języka angielskiego przez Skype?

B: Każdy może brać udział w lekcjach przez Skype pod warunkiem ze nie ma trudności z rozumieniem, słuchaniem lub wzrokiem.

EF: Skoro lekcje odbywają się przez Internet, materiały do nauki prawdopodobnie także są dostępne w Internecie. Jakie strony internetowe mogłabyś polecić swoim studentom aby rozwijali swoje umiejętności językowe?

B: Internet zawiera wiele świetnych stron, ale wolałabym nie gloryfikować jednych na rzecz innych.

EF: Czy masz jakieś rady podsumowujące naszą rozmowę?

B: Jestem wielkim fanem Skype odkąd zaczęłam uczyć przez Skype. Zauważam postępy u moich uczniów już na początku kursu. Niemniej jednak studenci muszą włożyć dużo wysiłku w naukę podobnie jak w przypadku innych sposobów uczenia się języka obcego. Nie wynaleziono żadnej kapsułki, którą możesz połknąć i mówić płynnie po angielsku już następnego dnia. Zaangażowanie jest podstawą w uczeniu się, w życiu, ale lekcje przez Skype mogą skrócić czas potrzebny do osiągnięcia celu. Zaangażowanie nauczyciela jest także bardzo ważne. Nauczyciel musi wziąć pod uwagę potrzeby, cele, słabości oraz osiągnięcia ucznia. Uważam także, że kluczem do sukcesu jest przygotowanie zajęć, z których zarówno twój uczeń jak i ty będziesz czerpał przyjemność.

przetłumaczyła Joanna Bors

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s